Hvordan kontrolleres en bil i dag i forhold til regneark, jeg har vært med å kjørt en del år og ingen har skjekket noe annet en at vi har blitt sjekket på vekta 2 ganger . Ut over dette har aldri min bil blitt kontrollert i forhold til utfylt regneark.
Dette bygger ene å alene på tillit ,ikke noe annet.
Mange sender ikke inn regneark heller.
Ser ikke noe problem da at hvis man veit hvilken effekt det er i bilen etter evt kjøring på rulle som 99% av oss ville gjort hvis det ble montert uorginalt sprut ved litt utvidet trimming, å kunne legge dette til grunn for beregning av vekt/effekt.
Skal det være no mening i å anskaffe powerlogger for å kontrollere biler hvis man skulle åpne opp for muligheten for å legge reel effekt inn i beregning! ,ja da må man vel begynne å demontere motorene til de som bruker dagens regneark også da for å kontrollere slagvolum,kompresjon,størrelse på ventiler , åpne motorstyringen for å sjekke for chiping, det blir nok litt voldsomt.
Greia her er nok en gang at dette har alltid vært byggd på tillit og det må man kunne gjøre med en slik alternativ utregning også, de som eventuelt ønsker å jukse vil få til det like lett med begge typer utregning.
Dette kan nesten gjøres så enkelt som man legger inn målt effekt som orginal effekt og alle andre parametere i regnearket vil fungere slik som tenkt.
Behøver ikke å være mere avangsert enn som så.
En slik utregning vil gjøre det mye rimeligere å lage en konkurransedyktig bil motormessig for den vanlige mann i gata å han vil få gleden av å komme til mål løp etter løp da motor ikke jobber på destinasjons grensa.
Ta feks hvis en 2l i fra klasse 3 ønsker å ta steget opp i klasse 2, isteden for å bruke 100-150k (hvis man ikke er motorbygger i fra før) på å få ut 210-220 av en sugemotor så kan man turbo konvertere denne med lavt trykk å ta ut en slik effekt til en brøkdel av kostnaden å får en forholdsvis holdbar motor. Dagens regneark sender denne rett i klasse 1 å da bør man ha minst 100 hk til å da koster det store summer igjen får å få det til å holde.
Det vi alle ønsker er vel jevnest mulig racing innenfor vær klasse uavhengig av lommebok å kunnskap /utstyr i garagen ?
Terje